Hizmetlerimiz

Burun

Burun yüzün tam ortasında yer aldığı ve yüzün diğer bölümleriyle uyumlu ve orantılı olması gerektiği için yüz güzelliğinde en önemli sayılabilecek organlardan biridir. Burun estetiği, burun iskeleti ve yumuşak dokuların yeniden şekillendirilerek ahenkli ve düzgün hale getirilmesi işlemidir. Hastalardaburun şekil bozukluklarının yanı sıra burundan nefes alma zorluğu (septum deviasyonu) gibi bozukluklar da varsa birlikte düzeltilir. Burun estetiği operasyonları ile burun küçültülüpbüyütülebilir, üstündeki kemer alınabilir, uç kısmı kaldırılabilir ve inceltilebilir, burun delikleri küçültülebilir, konuşma veya gülme sırasında burun ucu hareket eden kişilerde bu deformite düzeltilebilir, üst dudaktaki katlanma deformitesi giderilebilir, burun eğrilikleri düzeltilebilir, ve en önemlisi bütün bu işlemler burun fonksiyonlarını bozmadan ve nefes alma problemleri varsa aynı seansta gerçekleşebilir.Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve uygulacak tekniğe bağlı olarak 1–3 saat kadar sürebilir. Ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesicilerle önlenebilir. Özellikle ilk haftada baş yüksekte yatılmalıdır. Bu şişliklerin daha az olması ve daha erken geçmesi için gereklidir.

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği - Rinoplasti nedir ?

Burunun yüzdeki diğer yapılarla ahengi ve uyumu estetik açıdan çok önemlidir. Burun estetiği, burunda bulunan şekil bozukluklarının cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir.

Burun estetiği- Rinoplasti için kimler uygun adaydır?

Burunun dış çatısında ve / veya iç yapısında bozukluk olan kişiler burun estetiği için uygun adaydır denilebilir. Burundaki şekil bozuklukları;

Burun sırtındaki kavis ve tümseklik
Burun ucunun uzun, sarkık, büyük, yuvarlak veya çok etli olması
Burunun aşırı büyük olması
Burunun çarpık olması
Karşıdan bakıldığında burunun çok büyük olması
Burun deliklerinin fazla büyük olması vb. sayılabilir.
İdeal bir burun nasıl olmalıdır? Herkes için ideal burun kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genel kabul edilmiş bir görüşe göre, ideal bir burun; yüzün diğer bölümleriyle orantılı ve uyumlu olan bir burundur. Bu nedenle Kliniğimizde farklı teknikler uygulanarak naturel burunlar oluşturmak amaçlanmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat genel anestezi altında uygulanacak tekniğe bağlı olarak 1-3 saat kadar sürmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesicilerle önlenebilir. Buruna konan tamponlar 24 - 48 saat sonra alınmaktadır. Bir hafta sonra alçısı çıkarılır ve flaster tespiti yapılır. Bir hafta sonra da flaster tespitler çıkarılır. Özellikle ilk haftada baş yüksekte yatılmalıdır. Bu şişliklerin daha az olması ve daha erken geçmesi için gereklidir.

Tam şekil ne zaman oluşur? Burun şekli hakkında ameliyattan hemen sonra bir fikir alınırsa da kemiklerin iyileşmesi 6 hafta, yumuşak dokuların iyileşmesi ise aylar sürer.

Burun ameliyatı ile neler düzeltilebilir?

1) Burun küçültülüp büyütülebilir.

2) Üstündeki kemer alınabilir.

3) Uç kısmı kaldırılabilir, inceltilebilir.

4) Burun delikleri küçültülebilir.

5) Konuşma veya gülme sırasında burun ucu hareket eden kişilerde bu deformite düzeltilebilir.

6) Üst dudaktaki katlanma deformitesi giderilebilir.

7) Burun eğrilikleri düzeltilebilir.

8) En önemlisi bütün bu işlemler burun fonksiyonlarını bozmadan ve nefes alma problemleri varsa aynı seansta bu düzeltilebilir.

Burun estetiği – Rinoplasti için yaş sınırı var mıdır?

Bayanlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaşlarına kadar beklemekte fayda vardır. Çünkü burun gelişiminin %90’ının bu yaşlarda tamamlar. Burun estetiği operasyonu için engel herhangi bir rahatsızlık söz konusu değil ise üst yaş sınırı yoktur.

Burun estetiği – Rinoplasti için genel mi yoksa lokal anestezi mi gerekir?

Burun estetiği genellikle genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Eğer sadece burun ucu ile ilgili basit bir düzeltme yapılacak ise lokal anestezi tercih edilebilir.

Burun estetiği – Rinoplasti öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğer sigara kullanımı söz konusuysa iyileşme sürecine olumlu katkı sağlamak için operasyon öncesi ve sonrası dönemde kullanmamak gerekir. Ayrıca burun estetiği operasyonu öncesinde hastanın düzenli kullandığı ilaç ve ya ilaçlar var ise; bunu mutlaka hekimiyle paylaşmalıdır.

Burun estetiği – Rinoplasti operasyonu için uygun mevsim ne zamandır?

Burun estetiği – Rinoplasti her mevsimde yapılabilir, özel bir zamanı yoktur.

Burun Estetiği Ameliyatı öncesi soğuk algınlığı var ise; ne yapılır?

Burun estetiği –rinoplasti ameliyatı öncesi grip vb soğuk algınlığına yakalandıysanız ameliyat için bir engeldir. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra burun estetiği ameliyatınız gerçekleştirilebilir.